כל מה שכדאי לדעת על ניתוח קטרקט


הומלץ לכם לגשת לניתוח קטרקט? ד"ר חגי אביזמר מסביר שהקאטרקט הנה מחלה שבאה לביטוי בעכירות של עדשת העין. בעין בריאה, עדשת העין צלולה ושקופה לחלוטין ומאפשרת קבלת תמונה ברורה וחדה, בעוד שבעין שבה התפתח קטרקט משבשת העכירות את מעבר האור אל הרשתית וגורמת לפגיעה בראיה. טשטוש הראיה הולך ומחמיר ככל שהעכירות בעין מתגברת. 

מחלת הקטרקט נחשבת לשכיחה במיוחד ומהווה את אחת מהסיבות המרכזיות לירידה בראיה ברחבי העולם המערבי, וגורם עיקרי לעיוורון במדינות מתפתחות. מחקרים מראים שעד כ- 50% בקרב האוכלוסייה בגילאי 65 ומעלה סובלת מקטרקט בעין אחת או בשתי העיניים והיא הופכת לנפוצה יותר עם העלייה בגיל.

 

תסמיניה של המחלה

על פי רוב הקטרקט מתפתח בהדרגתיות במשך שנים רבות, ועדשות העיניים הופכות אט-אט ליותר ויותר עכורות. בשלביה ההתחלתיים של המחלה, החולים בדרך כלל אינם חשים בסימפטומים, אולם עם הזמן הופכת הראיה למעורפלת או מטושטשת ושהייה באור בהיר או מעומעם משפיעה על טיב הראיה וגורמת לסנוור חריג. 

ישנו גם שינוי בראיית צבעים והם נדמים ברורים פחות ודהויים. כמו כן, יכולת הראייה בלילה מתדרדרת וחולים המרכיבים משקפיים זקוקים להחלפת המשקפיים באופן תדיר. בשלבים ההתחלתיים של הקטרקט, ניתן להסתפק בהחלפת משקפיים מידי כמה חודשים ובמעקב בלבד, כול עוד שגרת חייו ואיכות חייו של המטופל אינה נפגעת. עם זאת, בשלב מתקדם יותר, אין מנוס מלהפנות את המטופל לניתוח קטרקט.

כל מה שכדאי לדעת על ניתוח קטרקט

כיצד מתבצע ניתוח הקטרקט?

ככלל, בניתוח קטרקט מוציאים את עדשת העין העכורה ומחליפים אותה בעדשה מלאכותית. ההליך הניתוחי מבוצע על פי רוב תחת הרדמה מקומית ואורכו בין 40 - 20 דקות. הניתוח אינו כואב, ורוב המטופלים אף אינם חשים באי נוחות כלשהי. במקרים נדירים יחסית הניתוח נערך תחת הרדמה כללית (ילדים, קושי בתקשורת עם המטופל, חרדה גדולה).

עדשת העין הטבעית נשאבת דרך חתך זעיר באורך של 2.5 - 2 מילימטרים  ובמקומה מוזרקת העדשה המלאכותית כשהיא מקופלת. לאחר החדרתה, נפרשת העדשה החדשה למלוא גודלה בתוך העין. עד לא מכבר, נהוג היה לבצע את כל שלבי הניתוח באופן ידני. בשנים האחרונות נכנסה לשימוש טכנולוגיה של לייזר לחיתוך העדשה בעין כהכנה לניתוח הוצאת הקאטרקט (פאקולייזר). הטכנולוגיה הזו יכולה לשפר את הדיוק ביצירת החתך בעדשה, וכיום מנתחים רבים ממליצים למטופליהם לעבור את הניתוח תוך שימוש בטכנולוגיה הזו.