קטרקט סימפטומים זיהוי


קטרקט סימפטומים איך לזהות סימפטומים של קטרקט?

הקטרקט היא מחלת עיניים נפוצה בייחוד בגיל השלישי. מעל גיל 60 יש סיכוי גבוה לסבול מקטרקט בעיניים. קטרקט סימפטומים יכולים להיות שונים ומגוונים למשל, ירידה באיכות הראייה, טשטוש ראייה, או אפילו ראייה כפולה וחוסר בהירות. לעיתים חולים מדווחים על הסתנוורות או 'הילה' סביב מקומות מוארים וגם על קשיים בראייה לרחוק וראייה דהויה ולא ברורה.

בכל מקרה כזה חשוב להגיע לרופא עיניים שיכול לזהות באמצעות מיקרוסקופ על ידי מבט אל תוך העין כאשר שכבת החלבון המתפתחת על העין מספיק גדולה.

 

אבחון של קטרקט סימפטומים: 

אבחון וזיהוי של קטרקט הוא חשוב כיוון שעדשה עכורה גורמת להפרעה בראייה, מצב שיכול להיות מסוכן בנהיגה ובתפקוד כללי. שימו לב, אם כן, לקטרקט סימפטומים כמו: תחושת סינוור, ראייה מטושטשת, קושי בראייה בלילה, תחושה של כפילות בראייה (לרוב באחת העיניים), אפילו קושי בהבחנה בין צבעים או גוונים, לעיתים אפילו כאשר מרגישים צורך בתאורה חזקה לשם קריאה. אם העכירות ממוקמת באזור מרכז העדשה, בדרך כלל היא תביא לירידה בחדות או באיכות הראייה, שתגרום להרגשת ערפול או טשטוש. לעיתים קרובות, העיניים הופכות לרגישות יותר לאור או לסינוור, דבר הגורם לקושי בראיית לילה. רוב החולים מדווחים על תחושת ראייה מטושטשת, חלק מדווחים על שינוי בצבעים לכהים יותר או מדווחים על צורך מתמיד במשקפיים חדשים.

מרגישים סנוור? ראייה מטושטשת שמתגברת?

ירידה ביכולת לראות בלילה? או צורך תכוף בהחלפת משקפיים?

רופא העיניים יבדוק את הסימפטומים ויאבחן את הסבירות להתפתחות של קטרקט. במקרה הצורך אף ימליץ על הליך כירורגי - ניתוח קטרקט - במקרה של התפתחות המחלה. אם הופניתם לניתוח קטרקט חשוב לפנות למנתח  קטרקט מנוסה על מנת לבצע את ההליך הכירורגי במהירות ובקלות.

אם אתם חשים באחד או יותר מקטרקט סימפטומים לפי המפורט מעלה, כדאי לבדוק אצל רופא עיניים ובמקרה הצורך - אנחנו כאן!

 

מהו קטרקט?

קטרקט הוא מצב של התעכרות עדשת העין. העדשה שלנו מונחת בתוך העין מאחורי האישון ותפקידה למקד את האור הנכנס לעין. במקרה של התפתחות קטרקט, חלק מהעדשה נעכר. התהליך הזה גורם לראייה מטושטשת ואפילו לראייה כפולה. עם התפתחות הקטרקט בעין, העיניים הופכות לרגישות יותר לאור וחשים סינוור. לעיתים ישנו קושי בראיית לילה. לרוב המטופל לא יסבול מכאב בעין.

קטרקט הוא הסיבה הנפוצה ביותר בישראל לירידה בראייה בגיל המבוגר. כחמישית מגילאי 60 ומעלה וכמחצית מבני ה- 75 ומעלה יסבלו מקטרקט. שימו לב, כי קטרקט יכול גם להופיע בגילאים צעירים יותר. לעיתים, קטרקט מתפתח בשל מחלות כלליות (למשל, בסכרת) או לאחר שימוש בתרופות כמו סטרואידים.

 

מהם התסמינים של קטרקט?

התסמין הכי שכיח לקטרקט הוא ירידה בחדות הראיה. במקרים בהם לא ניתן לתקן את הראייה על ידי התאמת משקפיים יש להתייעץ עם רופא עיניים מחשש לקטרקט.  גם שינוי תכוף במספר המשקפיים יכול לרמז על התפתחות קטרקט בעין.

תסמינים נוספים הם טשטוש ראייה, סנוור, ראייה כפולה או דהויה ולא ברורה. אם חשתם באחד או יותר מן התסמינים הללו פנו לרופא עיניים לבדוק אם יש לכם קטרקט. במקרה הצורך, תופנו לניתוח קטרקט שהוא הליך כירורגי נפוץ, הנעשה אצלנו במהירות ובמקצועיות רבה.

ד"ר חגי אביזמר, מומחה לניתוחי קרנית ומקטע קדמי, ראש שירות קטרקט במרכז הרפואי וולפסון בחולון, חבר הוראה בדרגת מרצה בכיר קליני,בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב ומוסמך בניהול מערכות בריאות (MHA) באוניברסיטת בר אילן .

ד"ר אביזמר אחראי בבית חולים וולפסון על תחום ניתוחי הקטרקט והקרנית, ומבצע את כל ניתוחי הקטרקט המודרניים, והשתלות הקרנית בטכניקות החדשות ביותר.

המרפאה שלנו מצוידת בציוד החדיש ביותר לאבחון ובדיקה לצורך תכנון אופטימלי של ניתוח הקטרקט. הציוד כולל בין השאר מכשיר לבדיקת רפרקציה ממוחשבת, מתקן ממוחשב למדידת לחץ תוך עיני, ומכשיר ביומטריה חדיש, הכולל בתוכו מיפוי קרנית. ד"ר אביזמר, מנתח קטרקט מנוסה ובעל ידע ומסירות. בזכות הניסיון המקצועי, הטכנולוגיה המתקדמת והיחס החם והאישי דעו כי אתם בידיים בטוחות!

 

 

ד"ר אביזמר, מנתח קטרקט מנוסה בעל ידע ומסירות - מומלץ לניתוח קטרקט - בזכות הניסיון המקצועי, הטכנולוגיה המתקדמת והיחס החם והאישי – אתם בידיים בטוחות!