המדריך המלא: שלבי החלמה מניתוח קטרקט


החלמה מניתוח קטרקט ניתוח הקטרקט מוגדר כאחד מהניתוחים השכיחים ביותר בעולם הרפואה, עם שיעורי הצלחה גבוהים במיוחד ורמת סיכון נמוכה. הניתוח מבוצע לרוב תחת הרדמה מקומית ואורכו כ- 15 עד 30 דקות. יחד עם זאת, ד"ר חגי אביזמר מציין שעל אף שההחלמה מניתוח קטרקט נחשבת לקצרה ומהירה, היא תלויה במידה לא מבוטלת בהקפדה על ההנחיות מצד המטופל ובאיכות הטיפול בעיניו לאחר מעבר הניתוח ושחרורו לביתו. 

כמו כן, חשוב לדעת שהשיפור בחדות הראייה אינו תלוי בניתוח בלבד אלא מותנה במגוון גורמים נוספים כמו מצבם של עצב הראייה, הקרנית והרשתית. למשך ימים ספורים מתום הניתוח האישון הנו מורחב, דבר העשוי העלול לגרום לסנוור, ראייה מטושטשת ואו ראיית הילות בלילה סביב תאורותמקור אור. מדובר בתופעות טבעיות שחולפות מאליהן לאחר כמה ימים.

 

הליך השחרור של המנותח מבית החולים

בעת שחרורו לביתו מקבל המנותח מרשם לטיפות עיניים, זימון לביקורת במרפאת העיניים ביום שלאחר הניתוח ומכתב שחרור מבית החולים המפרט את סוג הניתוח ואת ההמלצות להמשך טיפול. יש להציג את המכתב בפני רופא המשפחה ורופא העיניים המטפל. כשהמנותח משוחרר לביתועם השחרור לאחר הניתוח, העין על פי רוב מכוסה במגן פלסטיק ואו בתחבושת עד לביקורת ביום למחרת. 

במידה והעין מכוסה עם מגן פלסטיק בלבד, ניתן להתחיל ולהזליף את טיפות עיניים בהתאם להנחיות המנתח. במהלך הימים הראשונים של ההחלמה מניתוח קטרקט עשוי המנותח לדמוע ולחוש תחושת אי נוחות של כמעין גוף זר בעין. לעתים יתכן גם כאב קל הניתן לשיכוך באמצעות טיפול תרופתי.

 

הנחיות כלליות לגבי החודש הראשון שלאחר הניתוח

לאחר השחרור מבית החולים ועד לביקורת ביום שלמחרת, אין לשפשף את העין או להפעיל עליה לחץ ואין להרטיב את החבישה. במהלך יממה זו ועד למועד הביקורת, יש לפנות לחדר מיון או לרופא עיניים באופן מידי במקרים של כאבים הולכים ומחמירים או כשמופיעים כאבי ראש המלווים בבחילות והקאות. 

בזמן ההחלמה מניתוח קטרקט, חשוב להיצמד אל הנחיות כלליותהמנתח, להגיע לביקורות במרפאת עיניים להמשך טיפול ומעקב, ולהקפיד ולהזליף את טיפות העיניים על פי הנחיות הרופא. במהלך השבוע הראשון שלאחר הניתוח, יש להגן על העין בשעת השינה בעזרת מגן הפלסטיק. 

ניתן להתקלח ולחפוף שיער, תוך הימנעות מחדירת סבון ומים לעין. למשך חודש ימים מספר שבועות ממועד הניתוח, יש להימנע מאיפור העין, משחייה בים ובבריכה ומפעילות גופנית מאומצת. כמו כן, רצוי להרכיב משקפי שמש בעת שהייה מחוץ לבית