המדריך המלא: מה זה קטרקט?


קטארקטמה זה קטרקט? ממה הוא נגרם? מהם תסמיניו וכיצד מטפלים בו? ד"ר חגי אביזמר מסביר שקוטרה של עדשת העין כ- 9 מילימטרים בקירוב ועובייה כ- 5 מילימטרים. עדשת העין עשויה רקמה גמישה ושקופה, והיא ממוקמת מאחורי האישון. תפקידה של העדשה הוא למקד את קרני האור על רשתית העין ובכך לחדד את הראייה. 

במרוצת השנים הופכת העדשה להיות עכורה כחלק מהתהליך הטבעי של ההזדקנות. תופעה זו מכונה "קטרקט" (בעברית "ירוד"), ושכיחותה עולה ככל שהגיל מתקדם יותר. על פי הנתונים הסטטיסטיים, כ- 30% מקרב האוכלוסייה בסביבות גילאי ה- 60 לוקה בתופעה זו, ושכיחותה עולה לכ 50% בקרב האוכלוסייה מעל גיל 75.

 

הסיבות וגורמי הסיכון להתפתחות התופעה

ד"ר חגי אביזמר מציין שלאחר מתן התשובה לשאלה "מה זה קטרקט", השאלה המתבקשת היא ממה הוא נגרם, ומהם גורמי הסיכון להתפתחות התופעה? 

הסיבה העיקרית לפתח קטרקט היא, כאמור, הגיל. 

גורמים נוספים להתפתחות קטרקט הם סוכרת, דלקות עיניים חוזרות ונשנות, חשיפה לקרינה מייננת, חבלות בעדשת העין, ומומים מולדים אצל תינוקות (קטרקט מולד). תרופות מסוימות, ביניהן גם טיפות עיניים, שימוש ממושך סטרואידים, עישון, צריכה גבוהה של אלכוהול, כל אלו עלולים להאיץ את התפתחות הקטרקט בעין.

הקטרקט נוטה על פי רוב להתפתח בהדרגתיות לאורך שנים ובקצב בלתי אחיד. התופעה אינה מלווה בכאב, אך רבים מהמטופלים מתלוננים על טשטוש וירידה באיכות הראייה, תחושת סנוור וקושי בהבחנה בין גוונים. תסמינים נפוצים נוספים כוללים קושי בראייה בלילה או כפילות בראייה באחת מן העיניים, כשהתסמינים נגזרים מהמיקום ומרמת העכירות בעדשה.

 

כיצד מתבצע ההליך הכירורגי? 

בשלבי הקטרקט ההתחלתיים, ניתן להתמודד עם השלכותיו באמצעות התאמה של משקפיים, אך בשלביו המתקדמים אין מנוס מפנייה להליך הכירורגי. מדובר באחד מסוגי הניתוחים השכיחים ביותר ברחבי העולם, והוא מתבצע בהרדמה מקומית על ידי חומר אלחוש הניתן בג'ל, בטיפות או בהזרקה. 

אורכו של הניתוח נע בין 30 - 15 דקות בלבד, ובמהלכו מסירים את העדשה הטבעית העכורה ומשתילים במקומה עדשה מלאכותית העשויה מחומר אקרילי סינתטי. קיימות טכניקות שונות להחלפת העדשה העכורה, אך העדכנית והנפוצה ביותר כיום היא שיטת ה"פאקואמולסיפיקציה". בטכניקה הזו גרעין העדשה העכורה מפורק לפירורים באמצעות מכשיר העובד על בסיס גלים אולטראסוניים, דרך חתכים קטנים בקרנית העין. בשנים האחרונות הוכנס לשימוש גם מכשיר לייזר המבצע מספר פעולות בעין לפני הניתוח. שילוב של טכניקת הפאקואמולסיפיקציה עם מכשיר הלייזר הינה השיטה החדישה ביותר לניתוח קטרקט כיום, ומכונה שיטת ה"פאקולייזר".