קטרקט


קטרקט (ירוד, בעברית) זו עכירות של העדשה השקופה הטבעית שלנו. הקטרקט יכול לגרום לכך שרואים כמו דרך חלון מכוסה אדים. טשטוש הראיה יכול לבוא לידי ביטוי בנהיגה (בעיקר בלילה), קושי בקריאה, ולעתים אף לא מזהים את הפנים של אנשים קרובים!

ברוב המקרים הקטרקט מתפתח לאט, ובשלבים מוקדמים אינו מפריע לראיה. לעתים ניתן לשפר את הראיה על ידי שינוי במספר המשקפיים. ככל שעובר הזמן הקטרקט בסופו של דבר יפריע לראיה. למזלנו ניתוח להסרת קטרקט הינו יעיל  ובטוח באופן כללי.

הסימפטומים של קטרקט משתנים מאדם לאדם, וכוללים ראייה מטושטשת כמו דרך ענן, קושי מתגבר בראיה בלילה, רגישות לאור וסינוור, הילה סביב אור בלילה, שינויים תכופים במספר המשקפיים, שינוי באיכות הצבע, וראייה כפולה בעין אחת. 

רוב מקרי הקטרקט קשורים לגיל, והשכיחות עולה ככל שאנו מתבגרים. זו גם הסיבה השכיחה ביותר לירידה בראייה בגיל המבוגר. סיבות נוספות לקטרקט קשורות לסכרת, דלקות תוך עיניות, שימוש ממושך בסטרואידים, ולעתים פחות שכיחות קטרקט יכול להיות מאובחן כבר בלידה או בשנים הראשונות לחיים.

 

קטרקט | ד

התפתחות הקטרקט

בדרך כלל קטרקט מתפתח בשתי העיניים, אם כי לאו דווקא בצורה שווה. הקטרקט יכול להיות מתקדם יותר בעין אחת, ובד"כ בעין זו הירידה בראייה משמעותית יותר.

על מנת לקבוע אם יש קטרקט יש להיבדק אצל רופא עיניים. הבדיקה תכלול בדיקת חדות ראיה, בדיקת חלקי העין במנורת סדק, ובדיקת מצב העדשה והרשתית לאחר הרחבת האישון.

אם הקטרקט נמצא כגורם להפרעה בראייה, הפתרון היעיל היחיד הינו ניתוח להסרתו . בדרך כלל אין דחיפות לביצוע הניתוח, אולם צריך לזכור כי דחיית הניתוח עלולה לגרום למצב בו הקטרקט הופך קשה יותר, וכך גם הניתוח.