כל מה שחשוב לדעת על הליך ההחלמה מניתוח קטרקט


ניתוח קטרקטהקטרקט בא לביטוי בעכירות עדשת העין, תופעה הגורמת לטשטוש בראיה, ראיה כפולה, בוהק, סנוור ותסמינים נוספים. ניתוח הקטרקט נועד לתקן מצב זה ולאפשר ראייה תקינה, על ידי החלפת עדשת העין העכורה בעדשה מלאכותית. ד"ר חגי אביזמר מציין שהניתוח נחשב לקצר ופשוט ומבוצע על פי רוב בהרדמה מקומית באמצעות ג'ל אלחוש או טיפות. 

הליך ההחלמה מניתוח קטרקט הנו בדרך כלל מהיר וללא סיבוכים משמעותיים, ושיעורי ההצלחה שלו עומדים על 98%. בתום הניתוח מורחב האישון לעתים למשך יום או יומיים וכתוצאה מכך עשוי המנותח לחוש סנוור, ראייה מטושטשת והילות סביב מקורות אור. כמו כן, לעתים יתכן כאב קל המלווה בדמעת, אדמומיות בעין ותחושה של חוסר נוחות כמעין גוף זר.

הנחיות לאחר הניתוח

ככלל, המנותח מועבר בסיום הניתוח לחדר ההתאוששות כשהעין מכוסה בתחבושת ואו במגן פלסטיק עד לביקורת הרפואית ביום שלמחרת. במידה והעין מכוסה במגן פלסטיק בלבד, נדרש המנותח עם הגיעו לביתו או למחרת היום להתחיל בהזלפת טיפות עיניים בהתאם להנחיות המנתח. בפרק הזמן שבין השחרור מבית החולים ועד לביקורת הראשונה, אין להפעיל על העין לחץ, אין לשפשף אותה או להרטיב את החבישה. 

בהקשר זה, חשוב להדגיש שקצב ההחלמה מניתוח קטרקט ומידת השיפור בחדות הראייה עשויים להשתנות ממנותח למנותח בהתאם למקרה הפרטני (מצב עצב הראייה, הרשתית והקרנית), אך מושפעים במידה לא מבוטלת גם מרמת ההקפדה של המטופל על ההנחיות עם שחרורו לביתו.

 

פעילויות מותרות ואסורות בחודש הראשון מהניתוח

חלק מהמנותחים מדווחים שחל אצלם שיפור משמעותי בחדות הראייה כשעות ספורות מתום הניתוח, אך במקרים אחרים עשוי תהליך ההחלמה מניתוח קטרקט להימשך בין 15 - 7 ימים

עד למצב של ראיה ממוקדת וברורה. לאחר הביקורת הראשונה, נדרש המנותח להזליף טיפות עיניים במרווח של כמה דקות בין כל סוג של טיפות ובהתאם להנחיות הרופא. במשך שבוע ימים ממועד הניתוח, יש להקפיד ולהגן על העין בשעת השינה בעזרת מגן הפלסטיק. 

ניתן ליטול אספירין, מדללי דם ותרופות אחרות כמו בטרם הניתוח. ניתן גם לבצע פעולות כגון קריאה, בישול, צפייה בטלוויזיה, עבודה משרדית או עבודה מול מחשב שאינה כרוכה באבק, לכלוך או מאמץ גופני. רחצה, חפיפת שיער ויחסי אישות מותרים, תוך הקפדה על ההנחיות. בשבועיים הראשונים לאחר הניתוח חל איסור על איפור, שחייה בים ובבריכה וכל פעילות גופנית מאומצת.