כמה דברים שכדאי לדעת על ניתוח קטרקט


כמה דברים שכדאי לדעת על ניתוח קטרקטניתוח קטרקט נחשב לאחד מהניתוחים הנפוצים והבטוחים בעולם, עם שיעורי הצלחה של כ- 98%. מידי שנה עוברים את הניתוח עשרות אלפי ישראלים ולמעלה משני מיליון אמריקאים. אורכו של הניתוח נע בין 30 - 15 דקות, והוא מבוצע על פי רוב בהרדמה מקומית. במקרים חריגים כמו מטופלים בעלי מחלות רקע, מטופלים הסובלים מחרדה או ילדים, ההליך מתבצע בהרדמה כללית. 

קיימות כיום כמה טכניקות לביצוע הניתוח, כשהשיטה המקובלת ביותר מכונה "פאקואמולסיפיקציה" (בקיצור- פאקו). שיטה זו מותאמת כמעט לכול המקרים ועושה שימוש בוויברציות על קוליות לפירוק גרעין העדשה העכורה ושאיבת החלקיקים. בשלב שלאחר מכן מוכנסת אל העין העדשה המלאכותית במצב מקופל, והיא נפרשת בהתאמה מלאה למבנה העין.

 

מה זה קטרקט

הקטרקט (ירוד) מהווה מצב שבו הופכת עדשת העין לעכורה, וכתוצאה מכך חלה ירידה באיכות ובחדות הראייה. ד"ר חגי אביזמר מסביר שישנן מגוון סיבות להתפתחות של קטרקט בהן גיל, גנטיקה, טראומה לעין (בעקבות תאונה או חבלה), תרופות מסוימות (כמו סטרואידים), הקרנות, ומחלות מטבוליות שונות (כגון סוכרת). 

הקטרקט נוטה להתפתח באופן הדרגתי, וכל עוד אינו מפריע בשגרת החיים, אפשר להסתפק במעקב בלבד. עם זאת, כשההפרעה לראייה גורמת לפגיעה משמעותית בתפקוד היומיומי ובאיכות החיים, אז אין מנוס מפנייה לניתוח קטרקט. 

ההכנות לקראת הניתוח כוללות בדיקה אצל רופא המשפחה ורופא העיניים והצטיידות במכתב מרופא המשפחה שבו ישנו פירוט של ההיסטוריה הרפואית והתרופות אותן נוטל המטופל.

 

ניתוח קטרקט בלייזר

טכנולוגיה חדשה יחסית בניתוחי קטרקט היא ניתוח קטרקט בלייזר. מדובר למעשה בפיתוח שיטת הפאקואמולסיפיקציה, והיא מסתייעת במכשיר לייזר לחיתוך מדויק של הקרום הקדמי של העדשה ולריכוך העדשה בשלב שלאחר מכן, באופן המקל על פעולת הפאקואמולסיפיקציה. 

המשך הניתוח מתבצע בשיטה הרגילה. ראוי להבהיר שחלק מהמחקרים בתחום הראו יתרון כלשהו לניתוח קטרקט בלייזר על פני הניתוח בשיטה המסורתית, בעוד שמחקרים אחרים לא מצאו שהשימוש בלייזר משפר את תוצאות הניתוח.

יתירה מכך, הניתוח בלייזר ממושך יותר וגם יקר משמעותית ביחס לניתוח הסטנדרטי. שיטה נוספת היא השיטה הידנית הוותיקה, שנהגו להשתמש בה עד לתחילת המאה הנוכחית. כיום היא נפוצה בעיקר במדינות עולם שלישי או במקרים שבהם הקטרקט מתקדם ביותר והשימוש בשיטת הפאקואמולסיפיקציה כרוך בקושי טכני.

במהלך ניתוח קטרקט מושתלת עדשה מלאכותית שיכולה להיות מסוגים שונים ועל כך יש לדון עם הרופא המנתח עוד בטרם ניתוח הקטרקט. לאחר הניתוח חובשים את העין עם מגן קשיח, ובדרך כלל אין צורך בתחבושת. זמן קצר לאחר הניתוח משוחרר המנותח לביתו. 

 

מה קורה במהלך הניתוח? 

ניתוח קטרקט ניתן לביצוע במספר שיטות, כשהנפוצה בהן היא שיטה המכונה "פאקואמולסיפיקציה", עם או בלי תוספת של ניתוח קטרקט בלייזר. 

הניתוח נעשה על פי רוב בהרדמה מקומית, למעט מקרים שבהם מנותחים תינוקות, ילדים או מבוגרים שמצבם הרפואי מחייב הרדמה כללית. במהלך הניתוח יוצרים פתחים בקרנית ובקופסית העדשה הקדמית, ומחדירים דרכם מכשיר לריסוק חומר העדשה ושאיבת חלקיקיו החוצה. לאחר ריקון קופסית העדשה, מושתלת העדשה המלאכותית לתוכה. סוג העדשה המלאכותית וכוחה האופטי נקבעים לפני הניתוח בהתאם לנתוני העין.

 

הטיפול בעין לאחר הניתוח 

לאחר ניתוח קטרקט האישון נשאר מורחב למשך פרק זמן של כמה ימים. זוהי תופעה טבעית חולפת שבאה לביטוי בטשטוש ראייה, סנוור והילה בוהקת סביב מקורות אור. כמו כן, המנותח עלול לחוות תחושת גוף זר בעין, אי נוחות וכאב קל. ניתן לשכך את הכאב על ידי טיפול תרופתי אנלגטי מקובל. 

בשחרורו מבית החולים מקבל המנותח מכתב עם המלצות להמשך הטיפול, הנחיות כלליות, מרשם לטיפות עיניים וזימון לביקורת ליום המחרת. בתום הניתוח, העין לרוב מכוסה במגן פלסטיק. למשך שבוע ימים ובמהלך השינה יש להגן על העין באמצעות מגן הפלסטיק. כמו כן מומלץ למשך מספר שבועות לאחר הניתוח להימנע משחייה בים ובבריכה, מאיפור העין ומפעילות גופנית מאומצת. בכל מקרה של הופעת כאבים, טשטוש ראיה, נפיחות, ואודם בעין המנותחת יש לפנות מייד לבדיקת הרופא המנתח, ואם אינו זמין, לפנות ללא דיחוי לחדר מיון.