בעיות ראיה בגיל השלישי: מחלת הקאטרקט


מחלת הקאטרקט נחשבת לאחת מהסיבות המרכזיות לבעיות ראיה בגיל השלישי, ומחקרים מראים שאחד מכול שלושה אנשים בגילאי 65 ומעלה סובל מקטרקט בעין אחת או בשתיהן. ד"ר חגי אביזמר מסביר שהמחלה מתאפיינת בהתפתחות עכירות בעדשת העין, תופעה המשבשת את המעבר של האור אל הרשתית שממוקמת בחלק האחורי של גלגל העין ופוגעת באיכות הראיה. 

ככול שנוקף הזמן מתגברת העכירות בעין, הראיה הולכת ומתדרדרת, והופכת למטושטשת ומעורפלת יותר ויותר. תסמיני מחלת הקטרקט הנם על פי רוב הדרגתיים ונוטים להתפתח לאורך שנים רבות, כשבשלבים ההתחלתיים המטופלים בדרך כלל אינם חשים בסימפטומים. התסמין השכיח ביותר של הקטרקט הוא ראיה מעורפלת ואו מטושטשת, כשלעתים יתכן מצב של ראיה לא ברורה באזורים מצומצמים בלבד בשדה הראיה.

 

תסמיני הקטרקט

סימפטומים נוספים יכולים, בין השאר, לכלול סנוור חריג או קשיי ראיה במקרים של שהייה באור בהיר במיוחד, כמו לדוגמה בימים שטופי שמש, וכן ראיה כפולה, הילה של אור בלילה סביב פנסי תאורה ברחוב ופנסי מכונית, צבעים הנדמים בגוון דהוי יותר וכדומה. כמו כן, פעולות כגון קריאה וצפייה בטלוויזיה הופכות לקשות בהשוואה לעבר ואנשים המרכיבים משקפי ראיה יחושו שהן אפקטיביות פחות.

מעבר לעובדה שהקאטרקט עלול לפגוע בהתנהלות היומיומית ובאיכות החיים, תסמיני הקטרקט יכולים לא אחת להיות דומים לתסמיניהן של מחלות עיניים אחרות. לפיכך חשוב שלא להשתהות יתר על המידה ולגשת לבדיקה אצל רופא העיניים עם הופעות התסמינים.

 

קאטרקט | ד"ר חגי אביזמר

גורמי סיכון ודרכי טיפול מקובלות

הגורמים למחלת הקטרקט עדיין נחקרים, אך נמצאו מספר גורמים שעלולים להגביר את הסיכון ללקות במחלה, כגון היסטוריה של המחלה במשפחה, נטילה ממושכת של תרופות ממשפחת הסטרואידים, חשיפה בלתי מבוקרת של העיניים לשמש, תזונה לקויה ועישון. המחלה נוטה להתפתח גם בעקבות חבלה בעין ואצל חולי סכרת. 

בשלביה המוקדמים של המחלה, קיימת אפשרות לשיפור הראיה על ידי משקפיים ושימוש בתאורה הולמת בשעת קריאה, אולם האמצעים הללו יעילים לפרק זמן מוגבל. בשלבים המתקדמים של המחלה אין מנוס מפנייה אל ההליך הכירורגי. ניתוח הקאטרקט הנו ניתוח נפוץ שבמהלכו מוחלפת עדשת העין הטבעית העכורה בעדשה מלאכותית שקופה. מרבית מניתוחי הקטרקט נערכים כיום בהרדמה מקומית, ובתום הניתוח משוחרר המנותח לביתו.