מה זה קטרקט בעין ?


סובלים מטשטוש בראייה שרק הולך ומחמיר ככול שנוקף הזמן? זקוקים לתאורה חזקה לצורך קריאה? מתקשים בראייה בלילה ומרבים לחוש סנוור? בנסיבות הללו מוטב לגשת לבדיקה אצל רופא עיניים מאחר והתסמינים הללו עלולים להעיד על קטרקט בעין. תסמינים נוספים כוללים שינוי בראיית צבעים וגוונים, ראייה כפולה באחת מהעיניים, צורך תדיר להחליף משקפיים ועוד.

הקטרקט (בעברית "ירוד") מהווה תופעה שכיחה של עכירות בעדשת העין הגורמת לירידה באיכות הראייה. תפקידה של העדשה הוא למקד את קרני האור החודרים לתוכה, כך שהתמונה שמתקבלת הנה ברורה וחדה. במצב תקין עדשת העין שקופה לחלוטין, בעוד שבמקרה של קטרקט מתפתחת עכירות בעדשת העין הגורמת להפרעה בראייה. ככל שהעדשה הופכת לעכורה יותר, כך מחמירה הפגיעה בראייה. 

 

גורמי הסיכון להתפתחות הקטרקט

ד"ר חגי אביזמר מסביר שקיימים כמה גורמים להתפתחות קטרקט בעין, כשהגורם הנפוץ ביותר הוא הגיל. הקטרקט נוטה על פי רוב להופיע בין גילאי 70 - 60 כחלק מתהליך ההזדקנות, ושכיחות המחלה עולה ביחס ישר לעליה בגיל. 

גורמי סיכון נוספים כוללים, בין השאר, מחלות מטבוליות כדוגמת סוכרת, חבלות ישירות לעין, שימוש ממושך בתרופות ממשפחת הסטרואידים וחשיפה ממושכת ובלתי מבוקרת לקרני השמש. 

 

קטרקט בעין | ד

דרכי הטיפול בקטרקט

במקרים של קטרקט קל, ניתן להסתפק על פי רוב במעקב בלבד. לעתים ניתן להביא לדחיית הניתוח לזמן מה על ידי החלפת המשקפיים מידי כמה חודשים. עם זאת, כשהקטרקט בעין גורם לירידה בחדות הראייה עד לכדי פגיעה בשגרת החיים ואיכות החיים של המטופל, מומלץ לשקול את האופציה הניתוחית להסרת הקטרקט. 

ניתוח הקטרקט נחשב לאחד מהניתוחים הנפוצים ביותר ברחבי העולם. הניתוח מבוצע בהרדמה מקומית ובמהלכו מסירים את העדשה הטבעית העכורה ומשתילים במקומה עדשה מלאכותית. 

הטכניקה הרווחת בניתוחי קטרקט נקראת פאקואמולסיפיקציה. בחלק מהמקרים ניתן להשתמש במכשיר לייזר להכנת העדשה לקראת הניתוח, מה שנקרא פאקולייזר. אורכו של הניתוח נע בדרך כלל בין 30 - 15 דקות בלבד, כשבמרבית המקרים משוחרר המטופל לביתו עוד באותו יום, לאחר התאוששות קצרה.