קטרקט ועין יבשה- יש קשר?


קטרקט ועין יבשה- יש קשר?בואו נתחיל עם כמה עובדות:

·         50% מהמועמדים לניתוח קטרקט סובלים במקביל גם מעין יבשה, למרות שרובם א-סימפטומטיים (לפני הניתוח).

·         אחרי הניתוח כמעט 90% הופכים להיות סימפטומטיים, ול 50% רואים סימנים קליניים  של יובש בבדיקת העיניים.

·         35% מהתלונות של חוסר שביעות רצון לאחר הניתוח קשורות לעין יבשה.

מחקר שבדק מועמדים לניתוח קטרקט מצא שמעל לשני שלישים היו סימנים ליובש בבדיקת העיניים, אבל ברובם המכריע היו ללא סימפטומים. בבדיקות מיוחדות של הרכב הדמעות נמצא שב 80% ממועמדים לניתוח קטרקט נמצאה עלייה בריכוז הדמעות או במרכיבי דלקת שונים, שהם סימנים למחלת העין היבשה.

למה כל זה חשוב?

מבחינה אבחנתית, ירידה בראייה היא סימפטום משמעותי של קטרקט. מהצד השני, ירידה בראיה קשורה גם למחלת העין היבשה. לאחר שאבחנו שיש קטרקט אנו עומדים בפני דילמה: האם הירידה בראיה קשורה באמת לקטרקט, או שהיובש הוא הגורם המשמעותי. שינויים בראיה במהלך היום, בעיקר בזמן קריאה ועבודה על מחשב יכולים לכוון אותנו שמדובר בעין יבשה. כמובן אם היה שיפור בראיה לאחר טיפול ביובש אנו יכולים להניח שהקטרקט הוא הגורם הפחות משמעותי.

אך לאבחנה של עין יבשה לפני הניתוח יש חשיבות גדולה גם לתוצאת הניתוח. אנחנו חייבים להעריך את משטח העין לפני הניתוח כי הוא משפיע באופן דרמטי על החישובים לפני הניתוח, בעיקר כשמדובר בעדשות פרמיום. איכות הדמעות משפיעה על המדידות לחישוב העדשה המושתלת, ואם העין יבשה אנו עלולים לקבל תוצאות לא צפויות לאחר הניתוח.

כלומר, צריך לאבחן ולטפל בעין יבשה לפני הניתוח, ורק לאחר שיש שיפור במשטח העין, ניתן להתקדם למדידות לחישוב עדשה ולניתוח עצמו.

ומה לאחר הניתוח?

כאמור, לאחר הניתוח יש החמרה ביובש, וחלק מהמנותחים חווים תופעות של עין יבשה בעיקר בחודש הראשון. יש מספר גורמים להחמרה של עין יבשה אחרי הניתוח, למשל משך הניתוח, וטיפות שונות (בעיקר אלו המכילות חומרים משמרים). סיבה נוספת ליובש היא ירידה זמנית בצפיפות תאי העצב בקרנית, שגורמת לירידה ברגישות הקרנית, שגוררת ירידה זמנית בייצור הדמעות.

אז צריך לזכור כי קטרקט ועין יבשה הולכים יד ביד. צריך ליידע את המטופל על מצבו, תוך מתן דגש על חשיבות הטיפול. יש לטפל בסימנים של העין היבשה עוד לפני ניתוח הקטרקט, ולהמשיך בטיפול ביתר שאת לאחר הניתוח. התאמה של הטיפול למצב המטופל תוך שיתופו בתהליך יבטיחו שביעות רצון גבוהה מהניתוח והימנעות מתופעות לוואי לא נעימות.